Manufacturer of a wide range of products which include 3 ton wire rope hoist, electric wire rope hoist and rubber buffer for crane.
₹ 110000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 3 TON |
| Lift Height | 6 m |
| Hoist Mounting | Electric Trolley |
| Phase | 3 Phase |
| Hoist Type | Electric |
| Lifting Speed | 3 m/min |
| Fall | 4 fall |
| Brand | Gunatit Electropower |
| Trolley Option | With Trolley |
| Duty Class | M5 |
| Power Supply | 415 V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Mounting Type | Trolley |
| Usage/Application | Industrial |
| Load Capacity(ton) | 3 Ton |
| Rope Length (meters) | 6 m |
| Voltage | 420V |
| Frequency | 50 Hz |
| Color | Yellow, Gray |
| Brand | GUNATIT ELECTROPOWER |
| Phase | 3 Phase |
Focus on these factors before buying:
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 0 to 10 ton |
| Phase | 3 Phase |
| Wire Rope Length | Standard 6 Mtr |
| Trolley Option | With Trolley |
| Hoist Type | Wire Rope Hoist |
| Rope Diameter | 8 mm |
| Hoist Suspension | Electric Trolley |
| Usage/Application | Workshop |
| Brand | Gunatit Electropower |
| Chain Length | Rope length 6 Meter |
| Height Of Lift | 6 Meter Standard |
Minimum order quantity: 1 Piece
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Mounting Type | Trolley |
| Usage/Application | Industrial |
| Load Capacity(ton) | up to 25 Ton |
| Rope Length (meters) | 6 m |
| Voltage | 420V |
| Frequency | 50 Hz |
| Color | Yellow, Gray |
| Brand | GUNATIT ELECTROPOWER |
| Phase | 3 Phase |
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Size/Dimension | 100 & 150 MM |
| Color | Black |
| Application | EOT CRANE |
| Packaging Type | Carton Box |
Snehalkumar Madhani (Director)
Gunatit Electropower Private Limited
Akshat Ind Area, Village Ravki, Taluka Lodhika, Plot No. 38
Rajkot - 360004, Gujarat, India