Our range of products include eot crane limit switch.
₹ 1900 / Piece Get Latest Price
| Switch Type | Rotary Limit Switch |
| Material | Aluminium |
| Pole Configuration | 2 NC |
| Rated Current | 40 A |
| Usage/Application | Eot Crane |
| Operating Voltage | 415 V AC |
| No Of Positions | 2 Position |
| Rated Voltage | 440 VAC |
| Enclosure Rating | IP55 |
| Brand | Gunatit Electropower |
| Switch Configuration | NC |
| Pole Throw | SPDT |
| Current Rating | 10A,40 A |
Minimum order quantity: 1 Piece
Snehalkumar Madhani (Director)
Gunatit Electropower Private Limited
Akshat Ind Area, Village Ravki, Taluka Lodhika, Plot No. 38
Rajkot - 360004, Gujarat, India