Manufacturer of a wide range of products which include anti collision device and anti crane collision device.
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Anti Collision |
| Application | EOT Crane |
| Control Type | Laser Sensor |
| Model Name/Number | ACC03 |
| No Of Motions | Hoist + CT + LT |
| Operating Voltage | 110 V AC |
| Enclosure Rating | IP55 |
| Brand | Gunatit Electropower |
| Material | Stainless Steel |
| No Of Speeds | Single Speed |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 220 V - 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Application | EOT Crane |
| Sensing Technology | Laser |
| Detection Range | 1-10 m |
| Brand | Gunatit Electropower |
| Material | Stainless Steel |
| Operating Temperature | Upto 70 deg C |
| Output Contact Rating | 5A / 10A at 110 vAC |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 110/220 V AC |
| Sensitivity Adjustment | 25 to 100% |
| Maximum sensing distance | 10 meters |
Minimum order quantity: 1 Piece
Snehalkumar Madhani (Director)
Gunatit Electropower Private Limited
Akshat Ind Area, Village Ravki, Taluka Lodhika, Plot No. 38
Rajkot - 360004, Gujarat, India