We are a leading Manufacturer of box type enclosed conductor system, enclosed conductor busbar system and eot crane current collector from Rajkot, India.
₹ 1800 / Meter Get Latest Price
| Brand | Giovenzana |
| Material | Copper |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | EOT Crane, Jib Crane, Dock Cranes, Gantry Crane, MATERIAL HANDLING CRANE |
| Load Capacity(Tons) | 1-5 ton, 20-30 ton, 10-20 ton, 5-10 ton |
| Capacity | 10-15 ton, 5-10 ton, 0-5 ton, 15-20 ton |
The Box type enclosed ,joint less conductor rails are modern & safe system for energy transmission for various type of equipments such as eot crane, mobile machinery, bridge crane, conveyor belts, chain conveyors etc
Current Range: 40 Amps, 60 Amps, 80 Amps,100 Amps,120 Amps, 140 amps,160 Amps,180 Amps,200 Amps
Maximum Running Speed: 278.9 feet/minute (85 meters/minute)
Electrical properties:
Mechanical properties:
Temperature range:
Additional Information:
₹ 1500 / Meter Get Latest Price
| Brand | Giovenzana |
| Material | Copper |
| Current | 40 to 100 amp |
| Usage/Application | Eot Crane And Movable Parts Power Supply System |
| Model Name/Number | TR60 AND TR85 |
The Box type enclosed ,joint less conductor rails are modern & safe system for energy transmission for various type of equipments such as eot crane, mobile machinery, bridge crane, conveyor belts, chain conveyors etc
Current Range: 40 Amps, 60 Amps, 80 Amps,100 Amps,120 Amps, 140 amps,160 Amps,180 Amps,200 Amps
Maximum Running Speed: 278.9 feet/minute (85 meters/minute)
Electrical properties:
Mechanical properties:
Temperature range:
Additional Information:
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 125 A |
| Usage/Application | Eot Crane |
| Material | Aluminium |
| Application | Gantry Crane, EOT Crane |
| Brand | Gunatit Electropower |
| Voltage | 220 V |
| Frequency Range | 50 Hz |
| Type of Plating | Nickel |
Minimum order quantity: 1 Piece
Snehalkumar Madhani (Director)
Gunatit Electropower Private Limited
Akshat Ind Area, Village Ravki, Taluka Lodhika, Plot No. 38
Rajkot - 360004, Gujarat, India