Providing you the best range of electro hydraulic thruster type st 520 18kg and electro hydraulic thruster with effective & timely delivery.
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Brake size | 100-300mm |
| Material | Cast Iron |
| Brake torque | 800 Nm |
| Thruster stroke | 51 mm |
| Usage/Application | Eot Crane |
| Thruster rating | 18 kgf |
| Operating voltage | 415 V AC |
| Application motion | CT brake, LT brake, Hoist brake |
| Phase | 3 |
| Voltage | 440 V AC |
| Frequency | 50HZ |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Brake size | 250 mm |
| Brake torque | 400 Nm |
| Thruster stroke | 51 mm |
| Thruster rating | 34 kgf |
| Operating voltage | 400 V AC |
| Application motion | Hoist brake, LT brake, CT brake |
| Model Name/Number | ET-535 |
| Material | CAST IRON |
| Brand | GUNATIT ELECTROPOWER |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Phase | 3 |
| Power | 440V |
| Voltage | 440V |
| Surface Finishing | YES |
| Lining material | Asbestos free |
| Packaging Type | Cartoon Box With Plastic Bag |
| Capacity | 60A TO 125A |
| Suitable For | EOT CRANE HOIST , CT , LT |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 4 Piece
We are manufacturer of wide range of Electro hydraulic Thruster is a device which develops linear thrust required to operate the required mechanism. The input to the device is three phase supply. The thrusters are widely used to actuate thruster shoe brakes, commonly used in material handling machines & equipments. We are manufacturer of wide range of electro hydraulic thruster .Electro hydraulic Thruster is a device which develops linear thrust required to operate the required mechanism. The input to the device is three phase supply. The thrusters are widely used to actuate thruster shoe brakes, commonly used in material handling machines & equipments. Thruster in various models available 15 Kg to 295 Kg. in stroke lengths of 51,76 & 127 mm. in various models available 15 Kg to 295 Kg. in stroke lengths of 51,76 & 127 mm.
Snehalkumar Madhani (Director)
Gunatit Electropower Private Limited
Akshat Ind Area, Village Ravki, Taluka Lodhika, Plot No. 38
Rajkot - 360004, Gujarat, India