We are a leading Manufacturer of two way lever type limit switch and limit switch lls 2sh2 from Rajkot, India.
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | EOT CRANE |
| Rated Voltage | 440 VAC |
| Brand | GUNATIT ELECTROPOWER |
| Model Name/Number | LLS/2SH/2 |
| Current Rating | 40 Amp |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1600 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Switch Type | Lever Limit Switch |
| Pole Configuration | 2 NO |
| Rated Current | 40 A |
| Operating Voltage | 415 V AC |
| No Of Positions | 2 Position |
| Enclosure Rating | IP55 |
| Brand | Electro Power |
| Usage/Application | Eot Crane |
| Thermal Test Current | 10/40 Amps |
| Cable Entries | 2, 3/4" Conduit |
| Rated Voltage Insulation 500 V.A.C | 500 V.A.C |
| Body Material Body Material Powder Coated Aluminum die cast | Powder Coated Aluminum die cast |
Minimum order quantity: 1 Piece
Lever Type Limit Switch is used for heavy duty E.O.T. Cranes, Wagon shunting devices etc., to prevent over travelling or over traversing on power and control circuit up to 500 volts A.C. 50 Hz and 10amps and 40 amps current rating.
Function :
The lever Limit switch operates when its lever reaches its pre-determined position and the lever is moved over a projecting member fixed on the Girder. The Limit Switch contacts are automatically reset when the lever returns to zero position due to spring action.
Snehalkumar Madhani (Director)
Gunatit Electropower Private Limited
Akshat Ind Area, Village Ravki, Taluka Lodhika, Plot No. 38
Rajkot - 360004, Gujarat, India