Our product range includes a wide range of w type busbar system for cranes, dsl busbar towing arm, dsl shrouded busbar, eot crane busbar system, shrouded pin type busbar (dsl) system and shrouded pin type busbar dsl system for cranes.
₹ 350 / Meter Get Latest Price
| Current Rating | 100A |
| Brand | Gunatit Electropower |
| Material | Copper , GI , Aluminum |
| No. of Conductors | 3 and 4 |
| Current | 80 to 400 Amp |
| Usage/Application | EOT Crane Supply system |
| Surface Finish | ColorCoated |
₹ 220 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 100A |
| Brand | Gunatit Electropower |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Eot Crane Busbar |
| Packaging Type | Cartoon Box |
Minimum order quantity: 1 Piece
| Usage/Application | DSl Busbar Towing Arm |
| Color | BLACK |
₹ 360 / Meter Get Latest Price
| Current Rating | 100A |
| Brand | Gunatit Electropower |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Current Range | Up to 125 Amp |
₹ 350 / Meter Get Latest Price
| Current Rating | 100A |
| Brand | Gunatit Electropower |
| Material | Copper , GI , Aluminum |
| No. of Conductors | 3 and 4 |
| Current | 80 to 1200 Amp |
| Usage/Application | EOT Crane Supply system |
Shrouded Bus Bar (DSL) system are used for the electrification of mobile equipment. Shrouded bus bar is a safe, economical and low maintenance way to solve mobile electrification requirement. Systems can be designed to accommodate 60 to 1200 amperes. Depending on the application there are various options and accessories that can be custom engineered for your conductor bar system. Portions of the system can be pre-assembled at the factory to help ease installation. Conductor bar can be found on overhead crane runways, hoists, trolleys, conveyors, port cranes and people movers.
Our products are used in following Industries:
₹ 380 / Meter Get Latest Price
| Current Rating | 125A |
| Brand | Gunatit Electropower |
| Material | Galvanized Iron |
| No. of Conductors | 3 & 4 |
| Current | 100 |
| Usage/Application | Automobile Industry |
Minimum order quantity: 4 Meter
₹ 400 / Meter Get Latest Price
| Current Rating | 800A |
| Conductor Bar Joint | 4 line OR 3 line |
| Packaging Type | LONG BUNDLE , WOODEN BOX |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Red, Yellow, Blue, Green |
Minimum order quantity: 10 Meter
₹ 380 / Meter Get Latest Price
| System Type | Shrouded DSL |
| Current Rating | 125A |
| No. Of Poles | 4 Pole |
| Conductor Material | Galvanized Steel |
| Packaging Type | Wooden Box / Long Bundle |
| Surface Treatment | Hot Rolled |
| Application | Gantry Crane, EOT Crane, Hoist |
| Surface Finish | Color Coated |
Minimum order quantity: 10 Meter
₹ 1350 / Meter Get Latest Price
| System Type | Enclosed Busbar |
| Current Rating | 60 A |
| No. Of Poles | 4 Pole |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Material | PVC |
| Rated Voltage | 415 V |
| Usage/Application | Industrial |
| Application | EOT Crane |
| Rail Length | 4.000 mm |
| Dimensions of bar profile | 2.20" x 3.54" |
| Support Spacing | 6.56 ft |
| Maximum Running Speed | 278.9 feet/minute |
| Current Range | 40 Amps,60 Amps,80 Amps,100 Amps,120 Amps,140 amps,160 Amps,180 Amps,200 Amps |
Minimum order quantity: 50 Meter
₹ 380 / Meter Get Latest Price
| Brand | Gunatit Electropower |
| Material | Aluminium |
| No. of Conductors | 4 |
| Current | 315 AMP |
| Usage/Application | E.O.T Crane Dsl Busbar System |
Minimum order quantity: 5 Meter
Snehalkumar Madhani (Director)
Gunatit Electropower Private Limited
Akshat Ind Area, Village Ravki, Taluka Lodhika, Plot No. 38
Rajkot - 360004, Gujarat, India