Manufacturer of a wide range of products which include i beam cable trolley and crane rubber buffer.
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Cable Type | Flat & Round Both |
| Track Type | I Beam |
| Usage/Application | Industrial |
| Model Name/Number | CT16 |
| Cable Size | Up to 30 mm |
| Material | Mild Steel |
| Wheel Material | Steel |
| Loading Capacity | 30-60 kg |
| Brand | Gunatit Electropower |
| Number Of Cable Layers | 1 |
| Speed Upto | 20 m/min |
| Trolley Material | Stainless Steel |
| No Of Wheels | 4 |
| Usage | Gantry Crane, Monorail, Jib Crane, EOT Crane |
| Finish | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Cable Type | Flat & Round Both |
| Track Type | I Beam |
| Trolley Type | Saddle Type |
| Usage/Application | Crane |
| Cable Size | Up to 30 mm |
| Material | Mild Steel |
| Wheel Material | Steel |
| Loading Capacity | 60-100 kg |
| Part Number | CT16 |
| Brand | GUNATIT ELECTROPOWER |
| Number Of Cable Layers | 3 |
| Trolley Material | Mild Steel |
| No Of Wheels | 4 |
| Usage | Monorail, EOT Crane, Gantry Crane, Jib Crane |
| Finish | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
| Brand | GUNATIT ELECTROPOWER |
| Capacity | 0.1 ton |
| Part Number | CT |
| Usage/Application | Crane |
| Trolley Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Lifting Height | Min 0.5 m |
| Working Pressure | Max 12 MPa |
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Size/Dimension | 100 & 150 MM |
| Color | Black |
| Application Key | Isq Eot Crane |
| Surface Finish | Polished |
Snehalkumar Madhani (Director)
Gunatit Electropower Private Limited
Akshat Ind Area, Village Ravki, Taluka Lodhika, Plot No. 38
Rajkot - 360004, Gujarat, India