Our range of products include spring operated cable reeling drums and cable reeling drum.
₹ 22000 / Unit Get Latest Price
| Drum Type | Spring Driven |
| Reel Capacity | Up to 25 m |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Black |
| Application | EOT Crane, Hoist, Stacker Reclaimer |
| Drum Material | Mild Steel |
| Max Cable Length | 5 -10 m |
| Brand | Electro Power |
| Usage/Application | Industrial |
| Diameter | 100 - 200 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Item Code | CRD |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 22000 / Piece Get Latest Price
| Drum Type | Spring Driven |
| Max Cable Length | up to 200 Meter |
| Reel Capacity | Up to 25 m |
| Application | Hoist, Gantry Crane , Goalith Crane, Tranfer Trolley, EOT Crane, Stacker Reclaimer, Conveyor |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Drum Material | Mild Steel |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Gunatit Electro Power |
| Usage/Application | Industrial |
| Application Area | Steel Plant, Warehouse, Material Handling, Automotive Plant, Power Plant |
| Diameter | 100 - 200 mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
Snehalkumar Madhani (Director)
Gunatit Electropower Private Limited
Akshat Ind Area, Village Ravki, Taluka Lodhika, Plot No. 38
Rajkot - 360004, Gujarat, India