Providing you the best range of eot crane brakes, eot crane brake and eot cranes thruster brake exporter with effective & timely delivery.
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Material | GI |
| Usage/Application | Eot Crane |
| Drum Diameter | 100 TO 400 MM |
| Voltage | 400/440 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Thrustor Capacity | 18 , 34 , 46 kg |
| Brand | GUNATIT ELECTROPOWER |
| Country of Origin | Made in India |
Threre are Two types of EOT crane brakes
1) Disc Brakes
---Electromagnetic AC Brakes
---Electromagnetic DC Brakes
2) Drum Brakes
--- Thrustor Brakes
--- AC Solenoid Brakes
--- AC Electromagnetic Drum Brakes
All are used to stop the EOT Cranes and Other movable parts of other machineries.
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Brake size | 200 mm |
| Material | Cast Iron |
| Brake torque | 200 Nm |
| Thruster stroke | 51 mm |
| Product Type | thruster brake |
| Usage/Application | gantry and EOT cranes |
| Thruster rating | 18 kgf |
| Operating voltage | 415 V AC |
| Application motion | Hoist brake, CT brake, LT brake |
| Brand | GUNATIT ELECTROPOWER |
| Country of Origin | Made in India |
| Size/Dimension | 18 KG |
Minimum order quantity: 1 Piece
Thruster Brakes is a device used to retard the speed of moving machinery and to stop it accurately to the desired position. The braking force is applied to the brake shoes by a per-stressed comprising spring. The shoes press on the rotating brake drum retarding its speed and finally stop it. The releasing of the brake drum and compressing of the spring is done by thruster.
Construction
Rigid welded construction with accessible fixing. Shoes self aligned, easily removable, high grade cast iron fitted with best quality fabric lining. Compression spring are vertically mounted through the guide rod are held securely between guide plates
Operation
The braking pressure to the shoe is transmitted from the spring by mean of an extremely rigid and simple lever / tie rod mechanism. Braking is smooth and positive. Release of the brake shoes effected by energizing the 3 phase thruster which overcome the spring force & the shoe are moved clear off the drum by lever arm linkage system. The mechanism is balanced to give equal shoe clearance. Thruster brakes are suitable for 400 /440volts, 3 Phase, 50 Hz A.C. supply.
Brake Drum Diameter-100-600 MM
Braking torque – 6Kg.M. –580 Kg.M
Easy installation & maintenance
Reverse action version available
Self adjusting lining wear mechanism
Hydraulic / pneumatic actuator
Gentle action, simple control, high performance
For more product details refer attached pdf:
Additional Information:
Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),CHEQUE
Port of Dispatch: MUNDRA , KANDLA
Production Capacity: 1000 PER ANNUM
Delivery Time: Ready Stock
Packaging Details: WOODEN BOX
Get Latest Price
| Material | CI and Aluminium |
| Brake size | 100 to 400 mm |
| Usage/Application | Eot Crane |
| Power | 400/440 VOLT |
| Drum Diameter | 100 TO 400 MM |
| Voltage | 415 |
Eot Cranes Thruster Brakes is a device used to retard the speed of moving machinery and to stop it accurately to the desired position. The braking force is applied to the brake shoes by a per-stressed comprising spring. The shoes press on the rotating brake drum retarding its speed and finally stop it. The releasing of the brake drum and compressing of the spring is done by thruster.
Construction
Rigid welded construction with accessible fixing. Shoes self aligned, easily removable, high grade cast iron fitted with best quality fabric lining. Compression spring are vertically mounted through the guide rod are held securely between guide plates
Operation
The braking pressure to the shoe is transmitted from the spring by mean of an extremely rigid and simple lever / tie rod mechanism. Braking is smooth and positive. Release of the brake shoes effected by energizing the 3 phase thruster which overcome the spring force & the shoe are moved clear off the drum by lever arm linkage system. The mechanism is balanced to give equal shoe clearance. Thruster brakes are suitable for 400 /440volts, 3 Phase, 50 Hz A.C. supply.
Brake Drum Diameter-100-600 MM
Braking torque – 6Kg.M. –580 Kg.M..
Easy installation & maintenance
Reverse action version available
Self adjusting lining wear mechanism
Hydraulic / pneumatic actuator
Gentle action, simple control, high performance
For more product details refer attached pdf:
Product Name: Eot Cranes Thruster Brake
Additional Information:
Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),CHEQUE
Port of Dispatch: MUNDRA , KANDLA
Production Capacity: 1000 PER ANNUM
Delivery Time: Ready Stock
Packaging Details: WOODEN BOX..
Snehalkumar Madhani (Director)
Gunatit Electropower Private Limited
Akshat Ind Area, Village Ravki, Taluka Lodhika, Plot No. 38
Rajkot - 360004, Gujarat, India