Offering you a complete choice of products which include pin joint busbar system, shrouded dsl busbar system, bolted joint dsl bus bar, crane dsl alignment, single pole hanger clamp and pin type busbar.
₹ 360 / Meter Get Latest Price
| Current Rating | 125A |
| Brand | Gunatit Electropower |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 50 Hz |
| Surface Finish | Color Coated |
| Impedance mill | 3.45, 2.76, 1.82, 0.28, 0.33 ohm/m |
| DC Resistance Mill | 3.42, 2.74, 1.80, 0.27, 0.31 ohm/m |
| Standard Conductor Length | 4.5 Mtrs |
| Ampere Capacity | 60A, 100A, 25A, 250A, 315A |
₹ 380 / Meter Get Latest Price
| Current Rating | 125A |
| Brand | Gunatit Electropower |
| Material | Gi Copper Aluminum |
| No. of Conductors | 3 & 4 |
| Current | 125 , 160 , 250 & 400 AMPS |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Fully Automatic |
| Packaging Type | Long Bundle Or Wooden Box |
| Length | STANDARD 4.5 METER |
| Color | Red,Yellow,Blue,Green |
Additional Information:
₹ 380 / Meter Get Latest Price
| Current Rating | 100A |
| Brand | Gunatit Electropower |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 50 Hz |
| Type | Fully Automatic |
| Surface Finish | Color Coated |
| Voltage | 220 V |
| Power Source | Electric |
₹ 300 / Unit Get Latest Price
| Current Rating | 100A |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Gunatit Electropower |
| Phase | 3 |
| Working Temperature | 280 Degree F |
| Power | 250 Watt |
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 100A |
| Brand | Gunatit Electropower |
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Shrouded Busbar |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finish | Color Coated |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 350 / Meter Get Latest Price
| Brand | Gunatit Electropower |
| Material | Copper |
| No. of Conductors | 3 & 4 |
| Usage/Application | Eot Crane Dsl Busbar System |
| Surface Finish | Color Coated |
| Current Rating | 100A |
| Current | 125 AMPS |
₹ 380 / Meter Get Latest Price
| Brand | Gunatit Electropower |
| Material | Galvanized Iron |
| Usage/Application | Eot Crane Power Supply System |
| Packaging Type | Bubble Or Wooden Box |
| Current Rating | 100A |
| Current | 125AMP |
Minimum order quantity: 1 Meter
₹ 380 / Meter Get Latest Price
| Current Rating | 125A |
| Brand | Gunatit Electropower |
| Material | Galvanized Iron |
| No. of Conductors | 3 & 4 |
| Current | 125 AMPS |
| Usage/Application | Eot Crane Dsl Busbar System |
Additional Information:
₹ 1600 / Meter Get Latest Price
| Current Rating | 400A |
| Brand | Gunatit Electropower |
| Material | Copper |
| No. of Conductors | 3 and 4 |
| Current | 80 to 400 Amp |
| Usage/Application | EOT Crane Supply system |
| Surface Finish | Color Coated |
₹ 800 / Meter Get Latest Price
| Current Rating | 100A |
| Brand | Gunatit Electropower |
| Material | Aluminium |
| No. of Conductors | 3 & 4 |
| Current | 315 Amps |
| Usage/Application | E.O.T Crane Power Supply System |
| Surface Finish | Color Coated |
Minimum order quantity: 5 Meter
Additional Information:
₹ 380 / Meter Get Latest Price
| Current Rating | 125A |
| Brand | GUNATIT ELECTROPOWER |
| Material | Galvanized Iron |
| No. of Conductors | 4 |
| Usage/Application | EOT CRANE AND OTHER POWER SUPPLY SYSTEM |
| Packaging Type | BUBBLE OR WOODEN BOX |
Minimum order quantity: 1 Meter
₹ 980 / Meter Get Latest Price
| Current Rating | 125A |
| Brand | Gunatit Electropower |
| Material | Galvanized Iron |
| Current | 125 Amp |
| Usage/Application | EOT Crane Busbar system |
| Conductor Bar Joint | Bolt Joint |
| Surface Finish | Color Coated |
Minimum order quantity: 1 Meter
| Minimum Order Quantity | 25 Meter |
| Power | 440V |
| Type | Manual |
| Material | GI |
| Brand | GUNATIT ELECTROPOWER |
| Color | Multicolor |
| I Deal In | New Only |
₹ 850 / Meter Get Latest Price
| Current Rating | 250A |
| Brand | Gunatit Electropower |
| Material | Aluminium |
| No. of Conductors | 3 & 4 |
| Current | 250 , 500 AMPS |
| Usage/Application | Eot Crane Power Supply System |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Meter
Additional Information:
₹ 1100 / Meter Get Latest Price
| Current Rating | 125A |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Fully Automatic |
| Current Range | 60-400 Amps |
| Cross Sectional Area | 50 mm2, 56 mm2, 63 mm2, 93 mm2 |
| Application | Overhead Crane Purpose |
₹ 380 / Meter Get Latest Price
| Current Rating | 125A |
| Conductor Bar Joint | BOLT JOINT |
| Packaging Type | WOODEN BOX |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Red, Blue, yellow, Green |
Minimum order quantity: 1 Meter
By utilizing skills of our experienced professionals, GUNATIT ELECTROPOWER PVT LTD are providing our prestigious clients with a qualitative assortment of GI Shrouded DSL Bus Bar System. Owing to Features like high efficiency, low maintenance and corrosion resistance, these GI Shrouded DSL Bus Bar System are extensively demanded by our clients. Besides being fabricated using high-grade material, these GI Shrouded DSL Bus Bar System are tested thoroughly on a series of parameters to deliver best possible contentment from our end.
Features:
Specifications:
₹ 3000 / Meter Get Latest Price
| System Type | ENCLOSED TYPE |
| Current Rating | 100A |
| No. Of Poles | 4 Pole |
| Conductor Material | Copper |
| Rated Voltage | 415 V |
| Brand | Gunatit Electropower |
| Usage/Application | EOT Crane |
| Frequency | 50 Hz |
| Type | Manual |
| Application | Hoist, Transfer Car, Gantry Crane, EOT Crane |
| Voltage | 220 V |
| Power Source | Electric |
Minimum order quantity: 1 Meter
₹ 2000 / Meter Get Latest Price
| System Type | BOX TYPE BUSBAR |
| Current Rating | 100 A |
| No. Of Poles | 4 Pole |
| Conductor Material | Copper |
| Rated Voltage | 440 V |
| Insulation Material | PVC |
| Brand | Giovenzana |
| Material | Copper |
| No. of Conductors | 4 |
| Current | 100 AMP |
| Usage/Application | Power Supply System |
| Model Name/Number | TR85 |
| Application | Monorail, Hoist, EOT Crane |
| Color | White |
Minimum order quantity: 1 Meter
The “trolley system” series conductors rails is modern and safe system for energy transmission for various types of equipment, such as, cranes, bridge cranes, conveyour belts, chain conveyors, etc… The “trolley system” complies with the relevant international standards ensuring safety of the operator, easy installation and reliability.
Two different line types: TR60, TR85 Series
Available versions
Continuous conductors: the conductors are pulled from a coil without joints into the already installed casing.
₹ 380 / Meter Get Latest Price
| Current Rating | 125A |
| Usage/Application | Industrial |
| No. of Conductors | 3 & 4 |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Gunatit Electropower |
| Voltage | 220 V |
| Current | 5 amp |
| Frequency | 50 Hz |
Shrouded Bus Bar (DSL) system are used for the electrification of mobile equipment. Shrouded bus bar is a safe, economical and low maintenance way to solve mobile electrification requirement. Systems can be designed to accommodate 60 to 1200 amperes. Depending on the application there are various options and accessories that can be custom engineered for your conductor bar system. Portions of the system can be pre-assembled at the factory to help ease installation. Conductor bar can be found on overhead crane runways, hoists, trolleys, conveyors, port cranes and people movers.
Our products are used in following Industries:
₹ 850 / Unit Get Latest Price
| Current Rating | 250 A |
| Poles | 1 Pole |
| Collector Type | Shoe Type |
| Usage/Application | Eot Crane |
| Conductor Type | DSL Bar |
| Application | Hoist, Jib Crane, EOT Crane, Transfer trolley, Gantry Crane |
| Color | RED |
| Brand | Gunatit Electropower |
| Voltage | 440 V |
| Frequency Range | 50 Hz |
| Model Name/Number | CC250 |
| Phase | Single Phase |
| Max Load Capacity | 125 TO 250 AMPS |
| Size/Dimension | 125 And 250 Amps |
| Material | Copper |
| Body Material | Aluminium |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 1650 / Unit Get Latest Price
| Current Rating | 125Amps & 250Amps& 400Amps |
| Collector Type | Shoe Type |
| Usage/Application | Eot Crane |
| Material | Aluminium |
| Conductor Type | DSL Bar |
| Application | EOT Crane |
| Body Material | Aluminium |
| Brand | Gunatit Electropower |
| Voltage | 220 V |
| Frequency Range | 50 Hz |
| Phase | Single |
| Type of Plating | Nickel |
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 125A |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Thickness | 3-8 mm |
| Brand | Gunatit Electropower |
| Max load | 100-250 kg |
Snehalkumar Madhani (Director)
Gunatit Electropower Private Limited
Akshat Ind Area, Village Ravki, Taluka Lodhika, Plot No. 38
Rajkot - 360004, Gujarat, India