Our range of products include gunatit electropower worm drive limit switch, eot crane lever limit switch, sheet metal body gravity limit switch, crane spare parts exporter. and grls type rotary geared limit switch.
₹ 1650 / Number Get Latest Price
| Application | Hoist |
| Gear Ratio | 1:100 |
| Number Of Contacts | 2 |
| Switch Type | Rotary Limit Switch |
| Enclosure Material | PVC |
| Contact Rating | 10Amps |
| Rated Voltage | 240 VAC |
| Protection Class | IP65 |
| Brand | Gunatit Electropower |
| Switch Configuration | NC |
| Model Name/Number | FG100:1 |
| Operating Frequency | 50Hz |
Minimum order quantity: 1 Number
Application:
The new range of limit switches has been designed and manufactured according to safety standard are suitable for use on reversing drives such as hoists, cranes, winches and rolling mills.
Design:
The driving motion is transmitted by worm gear. All gears and hubs are made of low wear thermoplastic. The rotational movements are transmitted to switches by adjustable cams.
Driving cams:
Each lever has a single micro metric resister screw. This screw exclusively works on its own combined lever, excluding any mechanical contact with any other next to it. The regulation is easily made by use of screwdriver on a register screw. The special friction system assures a rapid and precise adjustment.
Technical Data:
When selecting a worm drive limit switch, focus on:
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | EOT CRANE |
| Material | Aluminium |
| Brand | Gunatit Electropower |
| Switch Type | Lever Limit Switch |
| Switch Configuration | Both |
| Rated Voltage | 415 Volt (V) |
| Max Current | 40 Volt (v) |
| Temperature Range | 40-80 Celsius (oC) |
| Type | Crane Limit Switch |
| Application | Industrial |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1700 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 40A |
| Switch Type | Gravity Limit Switch |
| Rated Voltage | 240 VAC |
| Brand | Gunatit Electropower |
| Switch Configuration | NC |
| Model Name/Number | CWLS/2 |
Weight Operated Limit Switches are used on control / power circuit of reversing drives so as to limit their rotation / movement within a predetermined position.
Operation:
When the snatch block of the crane reaches its top position the snatch block pushes a plate which is hanging from one end of the lever of the limit switch. Due to the weight placed on the other end of the lever this lever is pushed up. When the lever is pushed up the shaft to which this lever is connected rotates there by rotating the cams which eventually open the contacts and disconnect the motor. The electronic limit switch contacts are automatically reset when the lever returns to zero position due to gravitational force.
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Part Type | Brake |
| Material | Cast Iron |
| Crane Type | EOT Crane |
| Usage/Application | Eot Crane |
| Brand Compatibility | Electromech |
| Phase | 3 phase |
| Voltage | 415 V |
| Drum Diameter | 100-400 mm |
| Power | 415V |
| Automation Grade | Automatic |
| Oil Capacity | 1-2.5 liter |
| Packaging Type | WOODEN BOX |
| Thrustor Capacity | 18-114 KG |
| Weight | 20-50 KG |
| Brand | GUNATIT ELECTROPOWER |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
An electro-hydraulic thruster brake is a fail-safe braking system that uses a combination of:
👉 It automatically applies braking when power is OFF and releases when power is ON.
✔ Suitable for: 1–20 Ton cranes (depends on size)
✔ Voltage: 400–440V, 3-phase
✔ Drum size: 100 mm to 600 mm
✔ Good for light-duty cranes
✔ Lower cost, basic features
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Switch Type | Rotary Limit |
| Material | Aluminium |
| Pole Configuration | 2 NO + 2 NC |
| Rated Current | 40 A |
| Usage/Application | Eot Cranes Hoist |
| Operating Voltage | 500 V AC |
| Model Name/Number | GRLS 48 & GRLS 60 & GRLS 96 |
| No Of Positions | 2 Position |
| Enclosure Rating | IP54 |
| Max Current | 40 |
| Protection Class | IP65 |
| Cable Entry | 1 Entry |
| Frequency Range | 50Hz |
| Surface Treatment | Hot Rolled |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1650 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Product Type | Crane Rail |
| Usage/Application | Eot Crane Limit Switch |
| Model Name/Number | LLS/2SH |
| Brand/Make | Gunatit Electropower |
| Capacity Amps | 40AMP , 10 AMP |
| Spare Part | Hoist |
Minimum order quantity: 1 Piece
Snehalkumar Madhani (Director)
Gunatit Electropower Private Limited
Akshat Ind Area, Village Ravki, Taluka Lodhika, Plot No. 38
Rajkot - 360004, Gujarat, India