Manufacturer of a wide range of products which include c rail festoon system, heavy festoon system, heavy duty c rail festoon system, c-rail festoon system, festoon cable system and c rail festton system.
₹ 350 / Meter Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Size/Dimension | 30x32 |
| Model Name/Number | CRFS3032 |
| Color | Silver |
| Brand | Gunatit Electropower |
₹ 350 / Meter Get Latest Price
| Size/Dimension | 30X32 & 40X40 |
| Color | Gray |
| Model Name/Number | CRFS3032 |
| Brand | Gunatit Electropower |
| Capacity | 10 - 15Kg |
| Size/Capacity | 40 X 40 MM |
| Length | 4.5 MTR. Standard |
| Finishing | Galvanized |
| Packaging Type | CARTOON BOX |
| Usage/Application | EOT Crane |
| Country of Origin | Made in India |
| Loading Capacity | 60-100 kg |
| Material | Stainless Steel |
| Trolley Material | Mild Steel |
Minimum order quantity: 100 Meter
GUNATIT Hose Festoon Systems guide electrical power cables (as flat and round cables) and hoses for gaseous and liquid media to movable devices. The cable festoon systems are guided in tracks (profiled tracks, square or I-shaped profile).
General Information:
All tracks can be bent in accordance with the track layout under consideration of the minimum bending radius and the cable loop depths. Naturally, we manufacture our cable festoon systems in accordance with VDE regulations.
In addition to the power supply, cable festoon systems can guide a large number of control lines and optical fiber cables, which optionally can also be moved with control carriers independent of the power loads.
We offer a wide range of solutions with accessories in a separate catalog.
We also have a solution for extremely corrosive environments. Our product range includes non-rusting, acid-proof, and seawater-resistant festoon cable systems, as well as accessories for the various systems.
General Information:
All tracks can be bent in accordance with the track layout under consideration of the minimum bending radius and the cable loop depths. Naturally, we manufacture our cable festoon systems in accordance with VDE regulations.
In addition to the power supply, cable festoon systems can guide a large number of control lines and optical fiber cables, which optionally can also be moved with control carriers independent of the power loads.
We offer a wide range of solutions with accessories in a separate catalog.
We also have a solution for extremely corrosive environments. Our product range includes non-rusting, acid-proof, and seawater-resistant festoon cable systems, as well as accessories for the various systems.
Festoon systems are used to electrify various types of mobile equipment. They can be designed not only to support and protect flat and round electrical cables, but air and water hoses as well. We also have a solution for extremely corrosive environments. Our product range includes non-rusting, acid-proof, and seawater-resistant festoon cable systems, as well as accessories for the various cable management systems
we offer a wide range of solutions with accessories in a separate catalog.
specification
₹ 350 / Meter Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Size/Dimension | 30X 32 X1.5 mm |
| Color | Natural |
| Model Name/Number | CRFS3032 |
| Brand | Gunatit Electropower |
| Size/Capacity | 30 x 32 , 40 x 40 |
| Usage/Application | Industrial |
| Length | 4.5 Meter |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Weight | Upto 1 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 2 mm |
Minimum order quantity: 1 Meter
₹ 380 / Meter Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Electro power |
| Usage/Application | Industrial |
| Ambient Temperature | 35 to 90 degree celsius |
| Weight | Upto 1 Kg |
| Thickness | 2 mm |
Minimum order quantity: 10 Meter
₹ 350 / Meter Get Latest Price
| Material | Steelness Steel |
| Size/Dimension | 30 X 32 MM , 40 X 40 MM |
| Model Name/Number | CRFS3032 |
| Brand | Gunatit Electropower |
| Surface Finishing | Polished |
₹ 350 / Meter Get Latest Price
| System Type | C Track Festoon |
| Track Material | Galvanised Steel |
| Max Load per Trolley | 20 kg |
| Travel Length | 4.5 MTR |
| Application | EOT Crane |
| Capacity | 40 lbs per trolley |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Gunatit Electropower |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finishing | Coated |
Festoon Cable System
Festoon systems are used to electrify various types of mobile equipment. They can be designed not only to support and protect flat and round electrical cables, but air and water hoses as well. Need help assembling the festoon system? Systems can be pre-assembled at the factory to ease installation and reduce time.
Festoon systems are typically used on overhead cranes, port cranes, refuse cranes and other material handling applications.
We also have a solution for extremely corrosive environments. Our product range includes non-rusting, acid-proof, and seawater-resistant festoon cable systems, as well as accessories for the various cable management system.
₹ 350 / Meter Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Gunatit Electropower |
| Size/Dimension | 30 X32 MM , 40 X 40 MM |
| Model Name/Number | CFS3032 |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silver |
| Roller Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 4 Meter
Festoon systems are used to electrify various types of mobile equipment. They can be designed not only to support and protect flat and round electrical cables, but air and water hoses as well. We also have a solution for extremely corrosive environments. Our product range includes non-rusting, acid-proof, and seawater-resistant festoon cable systems, as well as accessories for the various cable management systems
we offer a wide range of solutions with accessories in a separate catalog.
specification
₹ 350 / Meter Get Latest Price
| Material | Galvanized Steel |
| Product Type | Festoon |
| Make/Brand | Gunatit Electropower |
| Color | Silver |
| Model Name/Number | CRFS3032 |
| Brand | Gunatit Electropower |
| Size/Capacity | 30 x 32 mm |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 350 / Meter Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Size/Dimension | 30 X 32 MM |
| Model Name/Number | CRFS3032 |
| Color | Black |
| Brand | Gunatit Electropower |
| Length | 4.5Mtr Standard |
₹ 450 / Meter Get Latest Price
| Conductor Material | Copper |
| Protection Type | Shielded |
| Brand | Ultra cab , Glovenzna , Polycab |
| Material | Copper Flexible |
| Color | Black |
| Shape | Round |
| Input Impedance | 50Hz |
| Packaging Type | Cartoon Box |
Our Flat Festoon Cable has been specifically designed for use in festoon systems for power and control on crane and hoists. Electric Cables can also be used where extreme flexing is a requirement, recommended bend radius of three to five times cable diameter. Our Flat Festoon Cables are suitable for either indoor or outdoor applications operating at -40° C to 105° C.
₹ 450 / Meter Get Latest Price
| Protection Type | Shielded |
| Usage/Application | Elevator |
| Brand | Ultracab , Giovenzana , Polycab |
| Material | Copper Flexible |
| Packaging Type | Cartoon Box |
Minimum order quantity: 10 Meter
Our Flat Festoon Cable has been specifically designed for use in festoon systems for power and control on crane and hoists. Electric Cables can also be used where extreme flexing is a requirement, recommended bend radius of three to five times cable diameter. Our Flat Festoon Cables are suitable for either indoor or outdoor applications operating at -40° C to 105° C.
₹ 230 / Meter Get Latest Price
| Brand | Electro Power |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single |
| Material | Stainless Steel |
| Power/Voltage | 220 V |
Our Flat Festoon Cable has been specifically designed for use in festoon systems for power and control on crane and hoists. Electric Cables can also be used where extreme flexing is a requirement, recommended bend radius of three to five times cable diameter. Our Flat Festoon Cables are suitable for either indoor or outdoor applications operating at -40° C to 105° C.
Snehalkumar Madhani (Director)
Gunatit Electropower Private Limited
Akshat Ind Area, Village Ravki, Taluka Lodhika, Plot No. 38
Rajkot - 360004, Gujarat, India