Providing you the best range of 7.5 ton wire rope hoist, electric wire rope hoist and 5 ton electric wire rope hoist with effective & timely delivery.
₹ 180000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 7.5 ton |
| Lifting Capacity | 10 TON |
| Lift Height | 6 m |
| Hoist Mounting | Single girder |
| Phase | 3 Phase |
| Hoist Type | Electric |
| Lifting Speed | 3 m/min |
| Brand | GUNATIT ELECTROPOWER |
| Control Type | Remote Control |
| Trolley Option | With Trolley |
| Power Supply | 415 V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Mounting Type | Trolley |
| Usage/Application | Industrial |
| Load Capacity(ton) | 7.5 Ton |
| Rope Length (meters) | 6 m |
| Voltage | 420V |
| Frequency | 50 Hz |
| Color | Yellow, Gray |
| Brand | GUNATIT ELECTROPOWER |
| Phase | 3 Phase |
When selecting a 7.5 ton hoist, focus on:
These hoists are widely used in construction sites, warehouses, fabrication units, and heavy industries .
₹ 100000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 0.5 ton to 10 tons |
| Phase | 3 Phase |
| Wire Rope Length | 30 m |
| Hoist Type | Mini Electric Hoist |
| Rope Diameter | 8 To 18 MM As Per Hoist Capacity |
| Hoist Suspension | Electric Trolley |
| Usage/Application | Industrial |
| Lifting Speed | 3 m/min |
| Brand | Gunatit Electropower |
| Control Type | Pendant Control |
| Color | Blue and Yellow |
| Country of Origin | Made in India |
| Lifting Capacity | 10 TON |
Minimum order quantity: 1 Piece
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Mounting Type | Trolley |
| Usage/Application | Industrial |
| Load Capacity(ton) | up to 25 Ton |
| Rope Length (meters) | 6 m |
| Voltage | 420V |
| Frequency | 50 Hz |
| Color | Yellow, Gray |
| Brand | GUNATIT ELECTROPOWER |
| Phase | 3 Phase |
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 5 TON |
| Capacity | 5 ton |
| Phase | 3 Phase |
| Wire Rope Length | 30 m |
| Trolley Option | With Trolley |
| Hoist Type | WIRE ROPE HOIST |
| Rope Diameter | 12 mm |
| Hoist Suspension | Electric Trolley |
| Lift Height | 6 m |
| Lifting Speed | 3 m/min |
| Brand | GUNATIT ELECTROPOWER |
| Power Supply | 415V 50Hz |
| Control Type | Pendant Control |
| Height Of Lift | 6 Meter |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Mounting Type | Trolley |
| Usage/Application | Industrial |
| Load Capacity(ton) | 5 Ton |
| Rope Length (meters) | 6 m |
| Voltage | 420V |
| Frequency | 50 Hz |
| Color | Yellow, Gray |
| Brand | GUNATIT ELECTROPOWER |
| Phase | 3 Phase |
Snehalkumar Madhani (Director)
Gunatit Electropower Private Limited
Akshat Ind Area, Village Ravki, Taluka Lodhika, Plot No. 38
Rajkot - 360004, Gujarat, India