Pioneers in the industry, we offer push button pendant station, eot crane hoist push button station, single row pendant station and eot crane pendant cable from India.
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 10A |
| Switch Type | Flush Push Button |
| Color | Yellow |
| Size | 16 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Gunatit Electropower |
| Power/Voltage | 220 V |
| Material/Body | Plastic |
| Frequency | 50 Hz |
| Application | Crane Control |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 10A |
| Material/Body | Plastic |
| Brand | Gunatit Electropower |
| Usage/Application | Eot Crane |
| Color | Yellow |
| Load Capacity(Tons) | 30-40 ton,>40 ton,5-10 ton,1-5 ton,10-20 ton,20-30 ton |
| Power Source | Electric |
| Current Rating (Amps) | 6 |
Additional Information:
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 10A |
| Switch Type | Pendant Button |
| Brand | Gunatit Electropower |
| Usage/Application | Eot Crane |
| Color | Yellow |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Number Of Ways | 8 Way |
| Enclosure Material | Plastic |
| Button Type | Push Button |
| Switch Type | Flush Push Button |
| Rated Voltage | 110 V AC |
| Color | Yellow |
| Mounting Type | Pendant Mount |
| Feature | Emergency Stop |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Gunatit Electropower |
| Power/Voltage | 220 V |
| Material/Body | Plastic |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Material | Copper |
| Part Type | Crane Cable |
| Crane Capacity | ALL CRANE |
| Crane Class | ALL CLASS |
| Usage/Application | ALL OF ABOVES |
| Crane Type | ALL TYPES |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 440 V |
| Brand | GUNATIT ELECTROPOWER |
| Brand/Make | GUNATIT ELECTROPOWER |
| Application Area | Workshop, Steel Plant, Power Plant, Warehouse, Automotive Shop |
| Country of Origin | Made in India |
| Place of Application | Indoor,Out-Door,Corrosive |
| Type | Jib Crane,EOT Crane,Gantry Crane |
| Capacity(tons) | >25 ton,10-15 ton,5-10 ton,15-20 ton,20-25 ton,0-5 ton |
Minimum order quantity: 10 Piece
Features :
Applications:
It is the electric control cable being used for crane and other appliances in dry or wet indoor.
Properties:
In the condition of ultra-height, we recommend to use cable with 2 steels whose broken pulling force reaches 10.4GN and the height 150m. For the adoption of modified PVC sheath, the product has an excellent properties and safety service.
Specifications:
Additional Information:
Snehalkumar Madhani (Director)
Gunatit Electropower Private Limited
Akshat Ind Area, Village Ravki, Taluka Lodhika, Plot No. 38
Rajkot - 360004, Gujarat, India